Arduino Dijital Termometre

Arduino Dijital Termometre

Arduino Dijital Termometre

Arduino projeleri serimizden dijital termometre projesine hoşgeldiniz. Bu arduino projemizde 2x16 LCD ekranımızı ve DHT11 modülümüzü kullanarak ortamdaki sıcaklığı ve nemi ölçeceğiz. Daha önceki arduino projelerinde de LCD ekranı dahil ederek bir şeyler yapmıştık. Yeni projemizde de LCD ekranı kullanarak bilgilerimizi tekrardan pekiştirmiş olacağız. Arduino Projemize başlamadan önce gerekli malzeme bilgisini paylaşayım.

Gerekli Malzemeler:

  1. Arduino
  2. Breadboard
  3. 10K Potansiyometre
  4. 16x2 LCD
  5. DHT11
  6. 5K-10K direnç
  7. Erkek-erkek jumper kablo

2x16 LCD ile arduino bağlantısını daha önceki projemiz olan Arduino Park sensörü projesinde öğrenmiştik. Daha fazla projeleri görmek için ARDUİNO kategorimize göz atabilirsiniz. Üstünden geçmek adına LCD ve arduinomuzu birbirine nasıl bağlarız hemen BURADAN bakabailirsiniz. LCD ekranımız üzerinde bulunan 16 pinden 12 sini breadboard ve arduino pinlerine bağlamamız gerekiyor. Arduino'da 2x16 LCD ekranımızın bağlantılarına ve kodlarına hakimiz, peki DHT11 için gerekli olan kod dökümanlarına nasıl ulaşacağız ve bu DHT11 modülünü devreye nasıl bağlayacağız. Google'da dht11 datasheet olarak arattığımızda 1. bacağı arduino üzerindeki 5V'a 2. bacağı arduinonun herhangi bir pininie bağlıyoruz. DHT11 Sıcaklık sensörümüzün 3. bacağı boşta kalacak ve 4. bacağına toprak hattını çekiyoruz. Kafamızda daha iyi bir yer edinmesi için datasheeti görselleştirip buraya bırakıyorum.

Şuana kadar yabancısı olduğumuz bir tek DHT11 modülü vardı ki artık değiliz. dht11 arduino kullanımını Yukarıda projenin sistematik devresini yaptık. Şimdi gel gelelim kod bilgisine. Kodlar gözünü korkutmasın. Çünkü bu modülün zaten hali hazırda kendi kütüphanesi var yani hesap kitap yapmak için çeşitli fonksiyonlar yazmamıza gerek kalmayacak. Arduino IDE programını açıp dht11 kütüphanesini kurmamız gerekecek. Bunun için sırasıyla şu adımları takip edelim. Arduino IDE - Araçlar - Libraryleri düzenle - karşımıza çıkan kutudaki arama yerine dht11 yazıp ilkini kuralım bunun için versiyon 1.3.1 seçip kur dedikten sonra kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz. Library yöneticisini kapatabilirsiniz. Arduino bunu doğru bir şekilde kurdu mu diye kontrol edelim. Bunun için Arduino IDE - Dosyalar - örnekler - en alttaki DHT sensor library - DHTtester tıklayalım. Daha iyi anlamak için görsellerle anlattığım diyagramı aşağıya bırakıyorum.

Bu adımlara gelebildiyseniz DHT kütüphanemiz doğru yüklenmiş demektir. Kodlara gözatın diye DHTtester'ı size açtırtım. İşte DHT11'i projelerimizde bu kodları yazarak kullanıyoruz. Farkettiyseniz bu örnek dosyada serial monitör kullanılarak sıcaklık ve nem bilgileri yazdırılmış ama biz LCD ekranımıza yazdırmak istiyoruz. O yüzden bu test kodlarını LCD ekranımıza uyarlayacak şekilde düzenlememiz gerekiyor. En sonunda şöyle bir kod dökümanı ortaya çıkacaktır.

Arduino ile Programlama

22 Ocak 2019, 23:21 | 1773 Kez Görüntülendi.

TOPLAM 0 YORUM

    Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol.

YORUM YAP

Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz. *

*