Arduino Park Sensörü

Arduino Park Sensörü

Arduino Park Sensörü

Arduino ile park sensörü yapımına hoşgeldiniz. Öncelikle "park sensörü nedir?" ve "park sensörü ne için kullanılır?" gibi soruları ele alalım. Park sensörü nedir neden kullanılır: Park sensörleri, aracın çevresindeki cisimlere olan yakınlığını ses ve gerekse dijital bir gösterge olarak sürücüye bildiren, böylelikle sürücülerin daha kolay ve günveli park etmelerini sağlayan bir teknolojik cihazdır. Bu projemizi ses ve dijital gösterge kullanarak hayata geçireceğiz. 16x2 LCD ve HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü kullanımını tek bir proje içinde kullanıp öğreneceğiz. Park Sensörü projesi için gerekli olan malzemelerden başlayalım.

Gerekli Malzemeler:

  1. Arduino
  2. Breadboard
  3. 10K Potansiyometre
  4. Buzzer
  5. 16x2 LCD
  6. HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü
  7. 100R-220R direnç
  8. Erkek-erkek jumper kablo

 

LCD ve Arduino Bağlantıları

Projemizde kullandığımız 16x2 LCD datasheet'ini aratabilirsiniz ya da aşağıdaki diyagrama bakarak LCD pinleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. LCD ekranımızda toplam 16 adet pin var. Devre tahtasına baktığınızda potansiyometre dikkatinizi çekmiştir eminim. Potansiyometreyle oynayarak LCD ekranınızın kontrastını ayarlayabilirsiniz. 15. ve 16. pinler Anot ve Katot uçlarımız, bunları sırasıyla 5V ve GND pinlerine bağlayarak LCD ekranımızın aydınlatmasını açmış oluyoruz. Makalemiz biraz uzun olacağından bir diyagram koyarak konuyu kısa tutuyorum.

Projeye başlamadan önce LCD display'inizin pinlerini erkek header'lara lehimlemeyi unutmayın, böylelikle Park Sensörü projesinde ekran olarak kullanacağımız 16x2 LCD ekranınızı breadboardunuzda daha konforlu şekilde kullanabileceksiniz. Unutmadan ekleyeyim, LCD ekranınızın aydınlatmasını kısmak isterseniz Katot pini (16. pin) ile toprak arasına 220R direnç koyabilirsiniz.

 

Sensör ve Arduino Bağlantıları

Park Sensörü Projesinde kullanacağımız sensör uzaklık sensörü olacak. HC-R04 Ultrasonik Sensörün devre tahtası üzerinde kullanımı LCD'i kadar karmaşık değil çünkü sadece 4 pini var. Vcc ucu Arduino üzerindeki 5V'a Gnd ucu ise Arduino üzerindeki GND pinine bağlanılacak. Trig ve Echo pinleri ise arduino üzerindeki herhangi 2 pine bağlayabilirsiniz, ben projemde 9 ve 10. pinleri bunlara ayırdım.

 

Arduino ile Programlama

Projenin Son Hali

d

08 Ocak 2019, 17:59 | 1099 Kez Görüntülendi.

TOPLAM 0 YORUM

    Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol.

YORUM YAP

Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz. *

*