C DİLİNİN TARİHİ

C DİLİNİN TARİHİ

C DİLİNİN TARİHİ

C programlama dili, sayısız uygulama ve cihazların arkasındaki programlama dilidir. C ve tarihçesi hakkında daha fazla bilgi edinelim.

C, programlama tarihinin en önemli yazılım dillerinden bir tanesidir. Bugün, bir çok farklı yazılım dilleri bir çok farklı özellikleriyle ortaya çıkmıştır ama bir çok yönden C bu yazılım dillerinin temelini oluşturmaktadır.

C ihtiyaçtan ötürü doğmuştur.

C üreticilerinin bu başarıları öngürdükleri bilinmiyor. Bir çok yenilik gibi, C programlama dili de zamanla bir çok değişikliklere uğramıştır.

Muhtemelen en büyük başarılarından biri, modern ve dinamik zamanlarda bile uygun kalması olmuştur. C dili kullanımı sadece bir kaç alanda sınırlandırılmamış aksine C, birçok alana uygulanabilecek genel amaçlı, güçlü bir dil olarak tanınmaya başlamıştır.

 

C'nin Başlangıcı

C dili sadece kurucuları tarafından geliştirilmedi. Aslında çeşitli problemler ve koşullar C'nin ideal durumunu oluşturdu. 1960'lı yıllarda Bell Labs'ın çalışanı olan Dennis Ritchie bazı meslektaşlarıyla birlikte aynı anda birçok kullanıcı tarafından kullanılabilecek bir işletim sistemi geliştirmek için çalışıyordu. Bu işletim sistemi Multics olarak bilinip, birçok kullanıcının ortak bilgi işlem kaynaklarını paylaşmasına izin vermek amaçlanmıştı. Multics bir çok fayda sağlıyordu ancak çeşitli problemlere de neden oluyordu. Multics büyük bir sistemdi ve masraflar ağır basmaya başlamıştı. Bu nedenle Bell Labs yavaş yavaş projeden çekilmeye başladı.


C Neden geliştirildi?

B dili, UNIX'in yaratıcılarının işletim sistemi ile karşılaştığı zorluklar bağlamında kullanışlı bir yöntemdi. B dili Martin Richards tarafından BCPL'den alınmıştır. Daha önce de belirtildiği gibi, UNIX assembly dilinde yazılmıştır. UNIX'te küçük işlemler gerçekleştirmek için bile bir çok kod sayfası yazmak gerekiyordu. B dili bu problemi çözdü. Assembly dilinin aksine, B dili UNIX'teki bir görevi yürütmek için çok daha az kod satırı gerektiriyordu. Yine de, B'nin yapamayacağı çok şey vardı. Hızla değişen ihtiyaçlar bağlamında B'den daha fazlası bekleniyordu. örneğin B, veri tiplerini algılamıyordu. B diliyle bile, veri tipleri makine dili ile ifade edildi ayrıca bu dil veri yapılarını desteklemedi.

Bir şeylerin değişmesi gerekiyordu. Bu yüzden, Ritchie ve meslektaşları sınırlamaların üstesinden gelmek için işe koyuldu. C dili 1971-1973 yılları arasında geliştirildi. Unutulmamalıdır ki C dili doğuşunu B diline borçludur çünkü C programlama dili, veri türleri ve veri yapıları gibi özellikler eklerken B Dili'nin sunduğu şeylerin çoğunu kendi bünyesinde barındırdı. C isminin seçilmesinin nedeni B Dilinin görevini devralmasıydı. İlk zamanlarda, C dili, UNIX'i göz önünde bulundurarak tasarlandı. C, görevleri yerine getirmek ve UNIX kullanmak için kullanıldı. Bu nedenle, performans ve üretkenliği göz önünde bulundurarak, UNIX bileşenlerinin çoğu, assembly tabanında C diliyle yeniden yazıldı. örneğin, UNIX çekirdeğinin kendisi 1973 yılında yeniden yazıldı.

Ritchie ve Kernighan kendi oluşumlarını “The C Programming Language” adlı bir kitap şeklinde belgelediler. Kernighan, C'nin tasarımında hiçbir rolü olmadığını iddia etse de, ünlü "Hello World" programının ve diğer birçok UNIX programının yazarıydı.


C'nin Evrimi

Zamanla, C yazılım uygulamalarını ve diğer amaçları geliştirmek için kişisel bilgisayarlarda kullanılmaya başlandı.

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) 1983'te C'yi standartlaştırmak için bir komite oluşturduğunda, azda olsa ilk değişiklik yapıldı. Dili gözden geçirdikten sonra, C dilini biraz modifiye ettiler, böylece C'den önce gelen diğer programlar C'ye uyumlu hale getirildi. Böylece, yeni ANSI standardı 1989'da ortaya çıkmış olup ANSI C ya da C89 olarak bilinimeye başlandı. Kalite Yönetim Sistemi (ISO), C'nin standartlaşmasına da katkıda bulunmuştur. Zamanla, C zengin özellik setine bellek yönetimi, fonksiyonlar, sınıflar ve kütüphaneler gibi bazı önemli özellikler eklediğinden evrimleşmiştir. C, dünyanın en büyük ve önde gelen bazı projelerinde ve ürünlerinde kullanılmaktadır. C ayrıca, AMPL, AWK, csh, C++, C--, C#, Objective-C, Bit C, D, Go, Java, JavaScript, Julia, Limbo, LPC, Perl, PHP, Pike, Processing, Python, Pas, Tohum7, Vala ve Verilog gibi çok sayıda dilin gelişimini de etkilemiştir.

Windows, MacOS, Linux, Android, İos gibi işletim sistemine sahipseniz, C'ye teşekkür etmelisiniz çünkü C ile yazılıp geliştirilmiştir.

C'nin tüm uygulamaları burada listelenemeyecek kadar çoktur, ancak bazıları şunlardır:

  • Derleyiciler, veritabanları ve elektronik tabloların geliştirilmesi

  • Bilgisayar ve mobil oyunlar

  • UNIX çekirdeğinin güncellenmesi

  • Matematiksel denklemlerin değerlendirilmesi

  • Ağ cihazlarının tasarlanması


özet

Dünyanın en büyük icatlarının çoğu gibi, C programlama dili ihtiyaçtan doğmuş olup Koşullar ve sorunlar sayesinde geliştirilmiştir. Zamanla nesli tükenmiş veya neredeyse tükenmiş birçok programlama dilinden farklı olarak, C programlama dili kendini korudu ve başarıya ulaştı. Günümüzde bazı diller niş diller olarak kategorilere ayrılmıştır. örneğin, Fortran şu anda sadece mühendislik amaçları için kullanılmaktadır ve COBOL güncelliğini korumaya çalışmaktadır. Ancak C sadece güncelliğini korumakla kalmayıp birçok programlama dilinin de gelişmesine vesile olmaktadır. IoT (Nesnelerin İnterneti), AI (Yapay Zeka) ve otomasyon gibi güçlü teknoloji dalgaları bile C'yi kendi konumlarından uzaklaştırmayı başaramadı. Görünüşe göre bu dil, gelecekte de gelecekte olmaya devam edecek.

17 Kasım 2018, 23:10 | 680 Kez Görüntülendi.

TOPLAM 1 YORUM

  1. Muhammed KOÇ
    Muhammed KOÇ 24-03-2019 15-43-31

    Sitenin adına layık bir site MÜHENDİSLİĞE DAİR HERŞEY....

YORUM YAP

Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz. *

*