Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik elektronik mühendisliği bölümü mevzunu ne iş yapar, Elektrik elektronik mühendislerinin iş imkanları nelerdir, Elektrik elektronik mühendisliği nedir, üniversite tercihleri esnasında yapılması gereken çok önemli noktalara ve yapılan hatalara değineceğim.

Elektrik elektronik mühendisliği, yüksek matematik ve fizik gerektiren bir lisans programıdır. Yıldız teknik üniversitesi gibi teknik üniversitelerde Elektrik Elektronik Mühendisliği başlı başına bir fakülte olarak geçerken kimi vakıf ve devlet üniversitelerinde ise bir bölüm adıdır. Elektrik Elektronik Mühendisliği ders programına gitmek için tıklayın.

Elektrik elektronik mühendisliği günümüzde en popüler mühendislik dallarından birisidir. Buna bağlı olarak da Elektrik Elektronik Mühendisliği çalışma alanları da oldukça geniştir. Hangi alanda kendinizi yeterli hissediyorsanız ve daha çok seviyorsanız o alanı seçmenizi tavsiye ediyorum. Sevdiğiniz işlerde başarıya ulaşmanız daha kolay olacak ve uzmanlaşırken de geliriniz katlanmış olacak. Elektrik elektronik mühendisliği iş olanakları hakkında internette o kadar çöp bilgi var ki google'da elektrik elektronik mühendisi ne yapar, iş olanakları nelerdir gibi aratmak yerine; kariyer.net gibi iş ilanları sitelerinde bölümünüzü aratıp ilanlara göz atabilirsiniz böylelikle Elektrik elektronik mühendislerinin çalışma alanlarını görebilir, departmanlara göz atabilir ve adaylardan istenilen genel yetenekleri öğrenebilirsiniz. Böylelikle kendinizi görmek istediğiniz pozisyona şimdiden hazırlayabilirsiniz.

Üniversite tercihlerinizi yazarken özellikle Elektrik Elektronik Mühendisliği gibi bölümlerde mutlaka tercih yapılacak olan üniversitenin müfredatındaki ders programına bakılması gerekir. özellikle 2015 yılından sonra üniversiteler "Elektronik Mühendisliği" diye geçen bölümlerini "Elektrik Elektronik Mühendisliği" ismiyle değiştirdi. Bunun nedeni daha çok öğrenci çekebilmek. Müfredatlarına 3-5 elektrik dersi koymalarına aldanmayın birçok üniversite imza yetkisi için zorunlu olarak alınması gereken dersleri akademik paketlerinde geçmelerine rağmen açmıyorlar bile. Bu yüzden üniversitelerin ders programlarını sadece üniversite sayfalarından araştırmayın, bizzat tercih öncesi üniversiteleri ziyaret edin ve öğrencilerle konuşun onlardan bilgiler edinin. Puanınız teknik üniversitelere girecek kadar yeterli değilse, Teknik üniversitelerin ders programıyla puanınızın yettiği üniversitelerin ders programları arasında karşılaştırma yapın ve en yakın bulduğunuz üniversiteyi tercihleriniz arasına ekleyin. Umarım anlatmak istediklerimi anlamışsınızdır. Konuyla ilgili kafanızda soru işareti kaldıysa aşağıdaki yorumlardan yazabilirsiniz.

01 Nisan 2019, 22:51 | 578 Kez Görüntülendi.

TOPLAM 0 YORUM

    Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Sen Ol.

YORUM YAP

Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz. *

*