INPUT_PULLUP Nedir?

INPUT_PULLUP Nedir?

INPUT_PULLUP Nedir?

INPUT_PULLUP komudunu bir çok arduino projelerinde mutlaka görmüşsünüzdür. Genellikle buton girişlerinin devre üzerinde (fiziksel olarak) pull up yapılmadığı zamanlarda yazılımsal olarak kullanılan komuttur.

Yani şöyle de düşünebiliriz, "donanımsal" ve "yazılımsal" adlı terimleri bir çok kez duymuşuzdur. Bilişim sektöründe bilgisayarın elle tutulup gözle görülen tüm fiziksel parçalarına Donanım denir. Yazılım ise bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutlar topluluğuna denilmektedir. Bir nevi donanımdaki eksikliği yazılım ile kapatıyoruz. 

INPUT_PULLUP komudunu kullandığımız kara şimşek devresine buradan ulaşabilirsiniz. Bir önceki projemizde de gördüğümüz üzere butonun bağlı olduğu pin ile toprak arasına direnç koyup butonun bir bacağını da 5 volta götürmek yerine sadece butonu toprak ve pin'e bağladık ve butonun çalışması için ise yazılımda INPUT yazmak yerine INPUT_PULLUP yazdık. INPUT_PULLUP benim tercih ettiğim yöntem çünkü yaptığım projelerde her bir butona ekstradan 1 kablo daha ekleyip breadboard'umu daha karmaşık hale getirmek istemiyorum.

Daha iyi anlamamız için olayı görselleştirelim:

Her iki seçimde de led sorunsuz bir şekilde yanacaktır.

INPUT KULLANIMI:

INPUT_PULLUP KULLANIMI:

void setup(){

pinMode(8, OUTPUT);

pinMode(4, INPUT);

}

void setup(){

pinMode(8, OUTPUT);

pinMode(4, INPUT_PULLUP);

}

input.png

input_pullup.png

 

08 Ocak 2019, 01:40 | 1226 Kez Görüntülendi.

TOPLAM 1 YORUM

  1. Emin KOÇ
    Emin KOÇ 24-03-2019 15-42-02

    Kardeşim uzun zamandır istediğim bilgilerin derlenip toparlanmış hali çok yardımcı oldun allah yardımcın olsun....

YORUM YAP

Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz. *

*